Lastik Bakımı ve Tamiri

 

     Lastik Bakımı ve Tamiri

       Lastiğiniz aracınız sağlam olsa dahi güvenli bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlayan  en önemli parçalarındandır.Lastiklerinizin hava koşullarına ve yola uygun olabilmesi gerekmektedir.Lastik bakımı işlemleri arasında şunlar bulunmaktadır: Rot-balans ayarı, lastik yerlerinin değiştirilmesi, otomobile uygun lastik kullanımı, hava şartlarına uygun lastik kullanımı, hatalı yüklemeyi önleme, fren bakımıdır.

       Lastik tamiri ise lastiğinizi tekrardan kullanabilmenizi sağlayamaktır.Yeni lastik masrafı yapmadan lastiğinizi kullanabilmenizi sağlamaktadır başka bir deyişle.Lastik tamiri işlemlerimiz ise şunlardır:Diş inceleme, iç inceleme, iç yüzeyin hazırlanması, hasar yolunun hazırlanması, yama seçimi, hasar yolunun doldurulması, zımpara ve temizlik, macun uygulaması, yama uygulaması ve en son olarak son kontrollerinin yapılmasıdır.

        Lastiklerinizi hiç bir sorun olmadan kullandığınız da bile lastiklerinizin 5 yıl sonra profesyonel bir bakımdan geçmesi gereklidir.10 yılı bulduysa eğer kullanım süresi kesinlikle değiştirilmesini tavsiye ediyoruz!

rotbalans

                    Rot Balans Hizmetimiz

                      Rot ayarı, aracınızı altından kontrol edecek şekilde tezgaha alınarak yapılan bir uygulamadır.Aracınızın makinaya bağlanarak rot yapılıp yapılmayacağı kontrol edildikten sonra yapılıcak düzeyde ise işlemleri devam ettiriyoruz. Amaç makinaya bağlı olan elektronik mengeler aracılığıyla tekerlerinizin açısnın tekrardan ayarlanmasıdır.Tekerlerinizin birbirine olan paralelliğini sıfırlamaktır amaç düz ilerlemesini sağlamak (dört tekerin de birbirini eşit aralıklarla takip etmesi) için yapılan uygulamadır.Aracınızın zamanla çukurlardan vs. etkilenerek ayarının bozulmasından kaynaklnamaktadır.

                     Balans ayarı, çukurlardan kaynaklı veya park ederken kaldırıma çıkma gibi durumlarda oluşan sürüş halindeyken oluşan titremelerin balans ayarıyla düzeltilmesi işlemidir.Balans ayarı, lastikler ve jantlar sökülür jantın genişliği ve çapı makinaya girildikten sonra jantın üstündeki titreme derecesine göre kaç gram kurşun takılacağını tespit edip belirlenen bölgelere ağırlık kurşunlarının yerleştirilir tüm jantlar sıfırlanınca bu işlem son bulur.

Share »